Nehnuteľnosti pre Váš biznis

ADMS - realitná kancelária

Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Investície do komerčných nehnuteľností v Európe boli v roku 2018 rekordné

 

Investície do komerčných nehnuteľností v Európe dosiahli minulý rok rekordnú výšku 312 miliárd eur, čo je oproti roku 2017 nárast o 0,3 percenta. Podľa správy realitno-poradenskej spoločnosti CBRE môžeme taký rekord na Slovensku očakávať práve v tomto roku.

 

Ilustračné foto

Medzi krajiny, do ktorých smerovali rekordné hodnoty investícií v realitnom biznise vlani patrili Francúzsko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko a Španielsko. Posledné dve menované krajiny zaregistrovali dokonca viac ako 50-percentný nárast investícií do tohto segmentu v porovnaní s rokom 2017 (ESP 56,9 %, POR 51,4 %). Španielsko si viedlo dobre najmä ku koncu roku, kedy boli uzatvorené viaceré veľké obchodné akvizície, medzi nimi najmä americký fond Blackstone, ktorý kúpil spoločnosť Hispania a získal majoritný podiel v spoločnosti Testa. Vysoké hodnoty dosiahli investície v Nemecku, najmä v druhej polovici roka. V roku 2018 tam bolo do komerčných nehnuteľností preinvestovaných až 77 miliárd eur, čo je oproti roku 2017 nárast o 5,9 %.

Británii škodí Brexit

Naopak, pokles zaznamenali investície vo Veľkej Británii (-6,5 %), za čo môže najmä opatrnosť prameniaca z neistoty okolo Brexitu. Pozitívne hodnoty zaznamenal len centrálny Londýn, ktorý v porovnaní s rokom 2017 narástol o 10 percent.

Darilo sa hotelom

Pre investorov bol vlani populárny aj hotelový sektor. Investície do hotelov rekordne rástli až na úroveň 22 mld. eur, podobne úspešný bol aj alternatívny sektor, ktorý ťahali nehnuteľnosti z oblasti zdravotnej starostlivosti (21 mld. eur). No a napokon, rekordnú hladinu investícií dosiahol v minulom roku aj rezidenčný sektor s hodnotou investícií vo výške 50 mld. eur, čo predstavovalo medziročný nárast o 22,4 %. Týmto si rezidenčné nehnuteľnosti upevnili druhé miesto v obľube investorov, čím po prvýkrát prekvapili sektor maloobchodu.

Dominovali kancelárie

Najväčší záujem mali investori opäť o sektor kancelárskych nehnuteľností, do ktorého naprieč celou Európou preinvestovali až 127 miliárd eur, čo predstavuje  medziročný nárast 6 %. Dobre sa darilo oj sektoru priemyselných a logistických nehnuteľností, ktorý však oproti predošlému roku poklesol o 23,5 %, čo predstavuje celkovú hodnotu investícií za rok 2018 na úrovni 33 mld. eur. Ak by sme však v roku 2017 odrátali obriu investíciu Logicoru vo výške 12,5 mld. eur, odrazu by sa investície do tohto segmentu v roku 2018 dostali do pozitívnych čísel s nárastom 6 %. V komerčných nehnuteľnostiach bola silná najmä kontinentálna Európa. Podľa CBRE je dôvodom úspechu fakt, že nehnuteľnosti zostávajú veľmi atraktívnym segmentom v porovnaní s inými triedami aktív. „Významnú úlohu zohrávalo aj rekordne veľké rozpätie medzi výnosmi z dlhopisov a výnosmi z najkvalitnejších kancelárskych budov (v prospech nehnuteľností). Za pozornosť stojí aj nárast segmentu hotelov a zdravotníckych nehnuteľností v celej Európe, za čím stojí snaha investorov diverzifikovať svoje portfóliá, čo im pomáha znižovať investičné riziká,“ hovorí Jonathan Hull, výkonný riaditeľ oddelenia CBRE pre investičné nehnuteľnosti v regióne EMEA.

Nesklamala ani stredná Európa

Darilo sa aj realitným investíciám v strednej a východnej Európe. „V roku 2018 dosiahli rekordný objem vo výške 12,6 miliárd eur a viac ako 20 miliárd eur, ak rátame aj Rakúsko a Rusko,“ tvrdí riaditeľ CBRE pre investície v strednej a východnej Európe Anthony Selman. Podľa neho ide o najvyššie čísla od rekordného roku 2007, ktorý bol vlani dokonca prekonaný. Šéf CBRE pre investície zároveň očakáva podobné úrovne investícií aj v tomto roku.

Slovensko bude rekordné

Veľmi dobré výsledky vlani dosiahol aj slovenský realitný trh. A. Selman ale očakáva, že slovenský rekord padne až v tomto roku. „Kým vlani na Slovensku dosiahli realitné transakcie úroveň viac ako 800 miliónov eur (presne 825,53 mil. eur), tento rok očakávame až jednu miliardu eur,“ predpokladá A. Selman. Veľmi silným sektorom v realitnom biznise u nás bol najmä retail, čiže nehnuteľnosti pre maloobchod.

Zdroj: reality.sk, 2019.Index: Investície do komerčných nehnuteľností v Európe boli v roku 2018 rekordné. [online]. [citované 29.03.2019]. Dostupné z: https://www.reality.sk/clanok/novinky/investicie-do-komercnych-nehnutenosti-v-europe-boli-v-roku-2018-rekordne

Novinky a aktuality
Developeri majú záujem o terajšie aj nové lokality na Slovensku Developeri majú záujem o terajšie aj nové lokality na Slovensku   V súvislosti so...
Prenájom priemyselných nehnuteľností sa koncom roku 2018 strojnásobil Prenájom priemyselných nehnuteľností sa koncom roku 2018 strojnásobil   Koniec minulého...
Investície do komerčných nehnuteľností v Európe boli v roku 2018 rekordné Investície do komerčných nehnuteľností v Európe boli v roku 2018 rekordné   Investície do...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Činnosť spoločnosti ADMS, s.r.o. je zameraná na oblasť obchodovania s nehnuteľnosťami komerčného charakteru pre obchod, priemysel a logistiku na západe Slovenska. 
Našim klientom vieme nielen poskytnúť kvalitné služby v oblasti realít, ale taktiež zabezpečiť služby v súvisiacich odboroch ako sú oceňovanie nehnuteľností, právne, geodetické služby, finančné, účtovné a daňové poradenstvo, stavebníctvo a architektúra.
Sme Licencovanou kanceláriou NARKS.