Nehnuteľnosti pre Váš biznis

ADMS - realitná kancelária

Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Posledný zverejnený stav Indexu

Májový Index realitného zdravia sa nepatrne zhoršil oproti aprílu, čo potvrdzuje prekvapivý vývoj na trhu nehnuteľností v tomto roku. Respondenti od januára každý mesiac indikujú podpriemernú spokojnosť so svojimi výsledkami a tento trend v mesiaci máj 2017 vyústil do rekordu. Negatívneho.

Index realitného zdravia sa v máji oproti aprílu zhoršil o stotinu na hodnotu 2,61. Je to najhorší výsledok v tomto mesiaci v histórii merania IRZ (prieskum prebieha od júna 2013). Medziročne sa zhoršil o celé 3 desatiny (máj 2016 – hodnota 2,31 – zatiaľ absolútny rekord). V decembri a januári boli dosiahnuté najlepšie hodnoty pre tieto mesiace od začiatku merania IRZ, pravdepodobne zotrvačnosťou výnimočne dobrého roka 2016. Od januára sa Index zhoršuje a to po prvý raz za ostatné tri roky. Krivka vývoja IRZ zvyčajne od podpriemerných zimných hodnôt smeruje k jarným rekordom, v tomto roku naopak.

Tvorcovia Indexu realitného zdravia zatiaľ nestrácajú optimizmus v prognózach vývoja. Avšak ak by sa júnový odhad, ktorý je 2,34 reálne naplnil, mali by sme tu nevídaný medzi mesačný skok do „zelených“ čísel. Zlepšenie o takmer 3 desatiny a dosiahnutie pozitívnej časti hodnotiacej stupnice z mesiaca na mesiac je veľmi nepravdepodobné. Očakávania sa v tomto roku dosť výrazne odlišujú od reality, čo už v máji býva neobvyklé. To znamená, že tento rok je v segmente obchodovania s rezidenčnými nehnuteľnosťami iný ako predošlé.

Regionálny rozdiel Indexu realitného zdravia je už druhý mesiac blízky nule . V máji je iba stotina (2,61 vs 2,6) v prospech „mimobratislavských“ realitných subjektov. Hoci je obchodovanie v regióne Bratislavy dlhodobo „živšie“ ako v ostatných regiónoch, tento výsledok avizuje, že zhoršenie trhu (z hľadiska tvorcov Indexu) je celoplošné. Prognózy v oboch porovnávaných celkoch sú naďalej pozitívne.

V aprílovom komentári k Indexu realitného zdravia sme naznačovali, že časy trvalého zlepšovania sú už možno minulosťou a májové čísla nám dávajú za pravdu. Nečakali sme však, že trend zhoršovania Indexu bude pokračovať aj v mesiaci, ktorý v uplynulých rokoch lámal rekordy. Napriek stálej prevahe dopytu nad ponukou, vyvoj IRZ indikuje zmenu správania trhu. Regulácie vo financovaní bývania, dosahovanie cenového stropu rezidenčných nehnuteľností, či možná saturácia trhu. To sú pravdepodobné dôvody k spomaleniu možno príliš dynamického vývoja v uplynulom období.

Zdroj: Aktuálny stav Indexu, [online]. [citované 10.07.2017], Dostupné z: http://www.realitnyindex.sk/aktualny-stav-indexu-realitneho-zdravia/

 

Novinky a aktuality
Index realitného zdravia Posledný zverejnený stav Indexu Májový Index realitného zdravia sa nepatrne zhoršil oproti...
Realitný obchod roka Realitný obchod roka Singapurčania kúpili aj parky na Slovensku Na európskom trhu...
Prečo je dôležité mať licenciu? Prečo je dôležité mať licenciu? Od roku 2016 dochádza v Národnej asociácii realitných...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Činnosť spoločnosti ADMS, s.r.o. je zameraná na oblasť obchodovania s nehnuteľnosťami komerčného charakteru pre obchod, priemysel a logistiku na západe Slovenska. 
Našim klientom vieme nielen poskytnúť kvalitné služby v oblasti realít, ale taktiež zabezpečiť služby v súvisiacich odboroch ako sú oceňovanie nehnuteľností, právne, geodetické služby, finančné, účtovné a daňové poradenstvo, stavebníctvo a architektúra.
Sme Licencovanou kanceláriou NARKS.